Ana sayfa ÜrünlerKazan Manifold Başlıkları

En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı

En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı

  • En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı
  • En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı
  • En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı
En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı
Ürün ayrıntıları:
Menşe yeri: Jiangsu, Çin
Marka adı: HD Boiler
Sertifika: ISO9001, ASME, SGS TUV, EN
Model numarası: Kazan Manifold Başlığı
Ödeme & teslimat koşulları:
Min sipariş miktarı: 1 Takım
Fiyat: Negotiable
Ambalaj bilgileri: Kontrplak kasa ve metal kayış
Teslim süresi: 30-60days
Ödeme koşulları: T / T, görüşte L / C
Yetenek temini: 1000MT / ay
İletişim
Detaylı ürün tanımı
tip: Doğal Dolaşım, Kazan Parçaları yapı: Su borusu
kullanım: Sanayi / Güç İstasyonu, güç istasyonu Ürün adı: Enerji Tasarruflu Endüstriyel Buhar Kazanı Parçaları Manifold Başlığı
Basınç: Yüksek basınç stil: Yatay
Yakıt: Kömürlü Malzeme: çelik veya çelik alaşımı, karbon çelik
Liman: shanghai Yakıtlar: Kömür / Gaz / Kömür yakıtlı / Su Isı
Vurgulamak:

kazan içindeki başlık

,

kazan başlık manifoldları

                                                        Santral İçin Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı

 

 

Ürün Açıklaması

 

Kazan verimliliğini artırmak için, kazanlar kademeli olarak ısı transfer alanını artırmak için borulu kazanlara dönüştürülür.Çanak suyu, aşağıya doğru boru vasıtasıyla çanak varilinden alt kutuya akar ve kutu gövdesi tarafından her bir boru demetine dağıtılır.Bu tüp demetlerindeki su sürekli olarak ısı enerjisini emer ve üst kutu gövdesinde toplanır ve daha sonra tekrar pota kovanına akar.Üst ve alt kutu gövde başlıkları diyoruz.Başlık, kazanın üst başlığa ve alt başlığa bölünmüş önemli bir parçasıdır.

 

Ana işlev, çalışma sıvılarını toplamak veya çalışma sıvılarını başlıklar aracılığıyla diğer boru hatlarına yeniden dağıtmaktır.Yani, çalışma sıvılarının eşit olarak dağıtılmasını ve ısıtılmasını sağlamak için çalışma sıvılarını toplamak, karıştırmak ve dağıtmak.Kok geçirmez kutu olarak da adlandırılan alt başlık, ızgaranın her iki yanında bulunur ve yanan kömür damarıyla doğrudan temas eder.İşlevi, koklaşan cürufu yan duvara yapıştırmadan soğutmaktır.

 

Türler

Konumuna göre, üst başlık ve alt başlık veya giriş başlığı ve çıkış başlığı vardır.Toplanan demet türlerine göre su duvarı başlıkları, süper ısıtıcı başlıkları, ekonomizer başlıkları vb. Olarak ayrılabilirler.

En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı 0

 

Fonksiyonlar

Başlık, kazanların çalışma maddelerini karıştırmak ve çalışma maddelerinin homojen ısınmasını sağlamak için kullanılan bir boru bağlantı parçalarıdır.Genellikle endüstriyel kazanların fırın duvarı, boru sıralarından (su soğutmalı duvarlar) oluşur, ancak kazanların boyutu çok büyüktür ve yapı karmaşıktır.Tüm borulardaki çalışan maddelerin aynı ısıyı emeceği garanti edilemez.Farklı kısımlarda ısı emiliminde birçok farklılık vardır.Başlıkların takılması, her bir tüpteki çalışma maddesinin burada birleşmesine izin verebilir ve ısıl sapmayı azaltmak için her bir borunun bir sonraki seviyesine dağıtılabilir, böylece ısı emilimi, çalışma sıvısının akışı ve kazanın soğutma ve termal verimliliği optimize edilir. ve geliştirildi;ayrıca kazanın üst, orta ve alt kısımlarındaki boruların boyutu, sayısı ve düzeni farklıdır.Başlık, çalışan maddelerin sorunsuz akışını sağlamak için her bölümü bağlamaktan sorumludur.

 

Başlıkların üretim süreci

Yapı ve malzeme

Her tür veya derecedeki kazanlarda, başlık yapısı temelde benzerdir, çoğunlukla namlu, uç kapak, büyük ve küçük boru bağlantıları, tee, dirsekler, aksesuarlar (önceden kaynaklanmış parçalar veya kaldırma kulakları) ve diğer parçalardan oluşur.Tipik başlık yapısı Şekil 1'de gösterilmektedir.

 

Elektrik santrali kazanlarında başlık tamburunun çap aralığı genellikle 89 mm'den 914 mm'ye, duvar kalınlığı aralığı 7 mm'den 150 mm'ye ve maks.Uzunluk 23000 mm'dir.Başlık, karbon çeliğinden (20G, SA-106B, SA-106C gibi), düşük alaşımlı ısıya dayanıklı çelikten (15CrMoG, 12Cr1MoVG, WB36, SA-335P12, SA335-P22 gibi), orta alaşımlı ısıya dayanıklıdır çelik (SA-335P91 gibi) ve ultra süper kritik kazanlar SA-334P122, SA-335P92, vb. kullanır. Başlık imalatında yaygın olarak kullanılan ekipmanlar arasında oluk makinesi, delme makinesi, delme makinesi, dairesel dikiş için otomatik tozaltı ark kaynağı makinesi bulunur. CO2 gaz kalkanı kaynak makinesi, boru bükücü, hidrolik pres, ısıl işlem fırını ve pistonlu hidrolik

 

Üretim sürecine giriş

  • Namlu körlemesi

Başlık silindirlerinde büyük çaplı dikişsiz çelik borular kullanılır.Silindir kesimi genellikle manyetik tekerlekli gaz kesme makinesi ile yapılır.Bu yöntem, manyetik tekerlekli arabaya bir alev gazı kesme tabancası takmaktır.Gaz kesme tabancası, gaz kesme tabancasının dairesel hareketini tahrik etmek için manyetik tekerlekli araba tarafından tüp duvarına adsorbe edilir.Kalın duvarlı boruları keserken, Şekil 4'te gösterildiği gibi, kesmeden önce 7 mm'lik bir delik önceden delmek gerekir. Bu kesme yöntemi, basit işlem, hızlı hız ve düzgün kesme kenarı özelliklerine sahiptir.Kesmeden önce, silindirin et kalınlığına ve malzemesine göre ek ön ısıtma önlemleri alınmalıdır.Ancak P91 kalite malzemenin silindiri için, zayıf termal kesme performansı nedeniyle, Şekil 3'te gösterildiği gibi malzemeyi kesmek için büyük şerit testere makinesi kullanılabilir.

  • Dirsek basıncı

Başlık veya boru hattındaki dirseklerin çoğu, geniş çaplı kalın duvarlı dirseklerdir.Bükülme yarıçapı, boru hattının çapının iki katına eşittir.Presleme süreci benimsenir.Büyük çaplı ve kalın cidarlı dirseklerin bükülme açıları 90 derece, 75 derece, 40 derece veya 45 derece, 30 derece olup, bunlar arasında en çok 90 derece dirsek kullanılır.

Dirseklere basarken genellikle iki tür presleme yöntemi vardır: Birincisi, boşlukların tümü büyük çaplı dikişsiz çelik borulardan yapılır ve dirsekler çoklu sıkıştırma ve ekstrüzyon yöntemleriyle yapılır.Esas olarak kalın duvarlı kısa yarıçaplı dirseklerin işlenmesi için kullanılır.Dirseklerin eliptikliği ve inceltme gereksinimlerini sağlamak için her basıştan önce deformasyon öncesi düzleşme miktarı kontrol edilmelidir.Son olarak, bitirme kalıbı, Şekil 5a'da gösterildiği gibi şekillendirmeyi bitirmek için kullanılır.Diğeri, boşluğun önce iki kavisli yarı dairesel karoya preslenen ve ardından alın kaynağı yapılan çelik plakadan yapılmış olmasıdır.Boşluğun kaynak dikişi, kaynak öncesi arkada astar halkaları bulunan tam nüfuzlu yapıdan yapılmıştır ve destek, kaynak sonrası temizlenir.Dirseklerin her iki yanında düz bölümler yoktur.Bu tür bir presleme yöntemi ince kalınlıktaki duvar dirsekleri için uygundur.

  • Büyük kalibreli tişört imalatı

Tişörtler genellikle dövme ve ekstrüzyon tişörtleri (bundan böyle dövme ve presleme tişörtleri olarak anılacaktır), kaynak tişörtleri ve delme ve kaynak tişörtleri olarak ikiye ayrılır.

Küçük akış direnci özelliklerine sahip olan en yaygın kullanılan dövme tişörtü türüdür.T dövme dövme bankı, açma, ön deformasyon, flanşlama, bitirme ve çap küçültme gibi birden fazla sıcak presleme işlemiyle oluşturulan geniş çaplı dikişsiz borudan yapılmıştır.Te'nin yapısı eşit çaplı T şeklinde tasarlanmalıdır veya branşman borusunun çapı ana borudan daha az olmalıdır.Kalıbın kısıtlanması nedeniyle ana borunun uzunluğu 1200 mm'yi, branşman borusunun yüksekliği 200 mm'yi geçmemelidir.

Kaynaklı tee yalnızca çok az akış direnci gerektiren ekonomizer sisteminde kullanılır.

Kaynaklı tee'nin branş borusunun ucu eyer oluğuna işlenir, kaynağın dış yüzeyi pürüzsüz geçişe parlatılır, ana borunun iç delik kenarı yarıçapı 8 mm'ye eşit veya 8 mm'den büyük yuvarlak köşeye parlatılır ve kaynak 100'dür. Isıl işlem öncesi ve sonrası% RT +% 100 UT +% 100 MT.

 

Delme ve kaynak tikleri sadece daha ince duvar kalınlığına sahip (uygulamada kademeli olarak azaltılmış olan) yeniden ısıtma sisteminde kullanılır.Delme ve kaynak tikleri kalın cidarlı çelik levhalardan yapılmıştır.Önce, üst ve alt yarım daire kiremitleri delinir, ardından üst ve alt yarım kiremitlere delikler açılır, T şeklindeki dal boruları üretmek için damgalama flanşları ve son işlem yapılır.Son olarak, üst ve alt yarım başlıkları uç uca eklenir ve iki uzunlamasına dikiş, dar aralıklı tozaltı ark kaynağı ile birleştirilebilir.

Hangi T şeklinde kullanılırsa kullanılsın, tişörtün herhangi bir parçasının gerçek duvar kalınlığı teorik minimum duvar kalınlığından büyük olmalıdır.Boşluk olarak kullanılan dikişsiz çelik boru veya çelik levha,% 100 ultrasonik muayeneden geçmelidir.

  • Namlu sondajı

Boru deliği, rocker delme makinesi veya CNC çok eksenli delme makinesi ile işlenir.Yüksek üretim verimliliği, boru deliğinin hassas hatve boyutu özelliklerine sahiptir ve tasarlanan delme aleti, bir seferde boru deliğinin oluğunu işleyebilir.

  • Boru bağlantılarının montajı ve kaynağı

Başlık silindiri üzerinde genellikle iki tür boru bağlantısı vardır.Bunlardan biri, el borusu deliği boru bağlantısı ve uç kapağa yakın vana yuvası ve dairesel dikiş gibi 101,6 mm'den büyük çaplı büyük çaplı bir borudur.Diğeri, başlığın ekonomizör, kızdırıcı ve yeniden ısıtıcı gibi boru panelleri ile kaynağını birleştirmek için kullanılan, çapı 101.6 mm'den küçük olan küçük çaplı bir boru eklemidir.Başlık tamburunun tam uzunluğu üzerine kaynaklanmış yakın sıralara sahip çok sayıda küçük çaplı boru ek yeri vardır.Bazıları uzunluğu 300 mm'den az olan kısa boru bağlantıları, bazıları ise belirli bir şekil ve uzunlukta pf 300-1700 mm'ye bükülen uzun boru bağlantılarıdır.

 

Büyük boru bağlantısının ek yeri eyer şeklindedir.Argon ark kaynağı (manuel ve otomatik dahil) genellikle alt ayar, elektrot ark kaynağı veya kapağı doldurmak için CO2 gazı korumalı kaynak için kullanılır.Bunların arasında, özlü tel ile CO2 gazı korumalı kaynak, yüksek kaynak verimliliği ve güzel kaynak oluşumuna sahip, son yıllarda yeni geliştirilen bir kaynak teknolojisidir.Kaynak verimliliği, manuel ark kaynağının iki katından fazla olabilir.

 

Küçük boru bağlantılarının sayısı başlıktaki en büyüktür ve yapı en karmaşıktır.Tüp panellerin ısıtma yüzeyi ile bağlantısı nedeniyle ve tüp panelin ısınmasıyla oluşan genleşmeyi absorbe etmek için, küçük boru ek yerleri genellikle belirli bir şekle bükülür.Bu nedenle, küçük boru bağlantılarının konumlandırılması, montaj ve kaynak sırasında çok kritik olacaktır.İlk olarak, başlığın ucunda bulunan her boru şeklindeki bağlantı sırası monte edilir ve konumlandırılır, ardından boru şeklindeki uç gerilir ve konumlandırma gözenekli plaka monte edilir.Kalan on boru şeklindeki eklemler, konumlandırma gözenekli plakadaki deliklere göre monte edilir ve kaynaklanır, böylece tüm boru şeklindeki bağlantıların adım boyutu sağlanır.

En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı 1

  • Başlık ısıl işlem

Büyük ölçekli ısıl işlem fırını, başlık ısıl işleminin gereksinimlerini çok iyi karşılamayı sağlayan entegre ısıl işlem için başlık sağlamak için kullanılır.

Başlık hidrolik basınç testi

Hidrolik basınç testine girerken ortam hava sıcaklığı 5 dereceden az değildir ve su sıcaklığı, test edilen iş parçası malzemesinin çiğlenme noktası ve kırılgan geçiş sıcaklığından daha yüksektir, ancak 70 dereceden yüksek değildir.Karbon çelik için önerilen sıcaklık 21-40 derece, alaşımlı çelik için ise 30-50 derecedir.Hidrolik basınç testinden sonra, iş parçasının içindeki su boşaltılır, ardından iş parçasının dış yüzeyi basınçlı hava ile kurutulur ve ardından iş parçasının iç kısmı basınçlı hava ile üflenerek içinde su birikmediğinden emin olunur. başlık.

 

Başlığın iç temizliği

Başlıkta hasır şapkalar, demir artıkları ve diğer döküntüler varsa, santral çalışırken tüp patlaması ve diğer kapanma kazalarına neden olmak çok kolaydır.Bu nedenle, başlığın temizliği sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.Başlıkta delikler açıldıktan sonra, boru deliklerinin iç duvarındaki hasır şapkalar ve çapaklar dahili R rüzgar freze bıçağı ile temizlenmeli ve başlık içindeki kalıntılar zamanında temizlenmelidir.Doldururken ve kaynak yaparken, başlığın içine çeşitli eşyalar düşürmemeye çalışın.Hidrolik basınçtan sonra doldurma ve pah kırma sırasında, demir talaşların düşmesini önlemek için diğer boru bağlantılarını kapatın. Fabrikadan çıkmadan önceki son temizlemede, yabancı cisimlerin boru bağlantısını tıkamasını önlemek için her bir boru bağlantısı tel halat ile incelenir.Silindir gövdesi içindeki kalıntıları temizlemek için basınçlı hava üfleme yöntemi kullanılır.Endoskop, her bir başlığın iç temizliğinin gereksinimleri karşılayabildiğinden emin olmak için her bir boru bağlantısının içini ve başlığını kontrol etmek için kullanılır.ts.

 

teknik parametreler

 

Çap (OD) ∅76mm ~ ∅914mm
Uzunluk (Maks) 23000 mm
Sıcaklık (℃) 300 ~ 1500
Malzeme

1. Karbon çeliği: 20G, SA-106B, SA-106C, vb.

2. Düşük alaşımlı termal dirençli çelik: 15CrMoG, 12Cr1MoVG, SA-335P12, SA335-P22, vb.

3. Orta alaşımlı termal dirençli çelik: SA-335P91, vb.

4. Özel malzeme (ultra süper kritik): SA-335P122, SA-335P92, vb.

Kazan başlıklarında su duvarı başlığı, kızdırıcı başlığı, ekonomizer başlığı vb. Bulunur.Kazan sistemlerinde toplama, karıştırma ve yeniden dağıtım eylemi yapar.Yapısal olarak, uç kapak engelleri veya boyun oluşturma engelleri içerirler.

 

 
 
En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı 2
Şirket Bilgisi
En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı 3
Sertifika
En iyi kalite ve en iyi fiyatlar ile Güç İstasyonu için Karbon Çelik ASME Standart Kazan Parçaları Manifold Başlığı 4
 
Bize Ulaşın

Adres: No.1 Dongli Yolu, Donglai, Zhangjiagang Şehri, Jiangsu Eyaleti, Çin
Tel: +86 (0) 512 5866 6196
Faks: +86 (0) 512 5877 4453
Web: www.boilerfabrication.com

 

İletişim bilgileri
Zhangjiagang HuaDong Boiler Co., Ltd.

İlgili kişi: Felix

Tel: +8615950971709

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin (0 / 3000)

İLETİŞİM

Adres: Adres: N0.1, Dongli Yolu, Donglai, Zhangjiagang Şehri, Jiangsu Eyaleti, Çin

Fabrika adres:Adres: N0.1, Dongli Yolu, Donglai, Zhangjiagang Şehri, Jiangsu Eyaleti, Çin